Gosia Czerwonka - Trener Personalny Jaworzno

TRENING

Data 07 kwiecień 2017 Kategoria: Trening

Codziennie nasz organizm narażony jest na stres, natłok obowiązków, pośpiech, niedobór snu, wypoczynku.  Każdego dnia nosimy w sobie ogromną ilość spięcia, które kumuluje się w naszym ciele, mięśniach, kręgosłupie. Nadmierne napięcie w szyi powoduje, że tracimy swobodny balans głową na kręgosłupie szyjnym. Dlatego tez głowa podtrzymywana jest kosztem zwiększonego i nierównomiernego naprężenia  mięśni szyi, które z kolei przenoszone jest na mięśnie grzbietu i dalej. Zbyt duży, nierównomierny nacisk, może powodować  przemieszczenie kręgów szyjnych, czego skutkiem są przewlekłe choroby gardła, migdałów czy nawet problemy logopedyczne. Jeśli występuje nadmierny ucisk na kręgi czy stawy, naturalne krzywizny kręgosłupa ulegają pogłębieniu. Brak równowagi w rozkładzie ciężaru ciała zwiększa obciążenie kończyn, a często również wywołuje nieprawidłowe ustawienie w stosunku do tułowia (powstają haluxy, skręcenia kostek, bóle kolan) a po latach sytuacja taka doprowadza do zwyrodnień.  

Nagromadzenie napięć, utrwalenie nieprawidłowych wzorców  ruchowych wpływa niekorzystnie również na psychiczne możliwości organizmu. Przyczyny dolegliwości bólowych w szyjnej części kręgosłupa mogą być różne i występować równocześnie u jednej osoby.  Bólom przeciążeniowym często towarzyszą bóle ramion, barków, rąk, zawroty głowy.  Dlatego też w myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, powinniśmy wprowadzić działania prewencyjne polegające na tym by kręgosłup szyjny uczynić tak stabilnym jak jest to możliwe i tak elastycznym jak jest to potrzebne do wykonywania codziennych czynności. W związku z tym konieczne jest:

  • utrzymywanie właściwej postawy ciała podczas siedzenia by nie doprowadzać do nadmiernego przeciążenia poprzez trzymanie głowy w niewłaściwej pozycji
  • systematyczne wykonywanie ćwiczeń poprawiających jednocześnie stabilność i elastyczność kręgosłupa. Regularność  w tym wypadku jest kluczowa, ponieważ kręgosłup ulega codziennym przeciążeniom a aktywność fizyczna powinna rekompensować naturalny ruch, do którego kręgosłup jest stworzony

Profilaktyka w temacie kręgosłupa szyjnego polega na:

  • ćwiczeniach poprawiających lub podtrzymujących ruchomość we wszystkich płaszczyznach ruchu
  • ćwiczeniach rozciągających przykurczone mięśnie
  • ćwiczeniach poprawiających siłę i wytrzymałość mięśni szyi i karku
  • masaże ze wskazaniem na techniki rozcierania i ugniatania

Natomiast w stanach zapalnych kręgosłupa szyjnego, z ćwiczeniami i masażem należy postępować ostrożnie aby nie pogarszać jego stanu.
Zapobieganie i leczenie powstałych już urazów czy zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego jest niezmiernie ważne.  Szacuje się , że ból w odcinku szyjnym kręgosłupa występuje  okresowo u 35%-50% populacji osób dorosłych.  

OPINIE

HOLIBODY Małgorzata Czerwonka

ul. Sportowa 11a/3
43-600 Jaworzno
NIP 632-179-38-98

telefon: 660 752 467
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze posty

Jesteś tutaj: Home TRENING kwiecień 2017