Nasze ciało i emocje to jedno, zespolone ze sobą naczynie. Proszę sobie przypomnieć sytuacje, kiedy w wyniku nawet samego myślenia o czymś dla nas przykrym lub stresującym samoistnie zaczynamy spinać mięśnie, podnosić barki w sposób niekontrolowany a oddech staje się płytki i przyspieszony. Na pewno też znacie „złotą radę” na taki stan rzeczy – weź kilka głębokich oddechów… czy to działa? Owszem, działa ale wówczas gdy robimy to świadomie i prawidłowo. Dlatego też warto pokusić się o lekcje prawidłowego oddychania. Umiejętne oddychanie to także dostęp do naszych emocji. Jeśli umiemy je nazwać to już połowa sukcesu bo jesteśmy w stanie poradzić sobie z krążącym w nas gniewie, stresem, żalem, negatywnych emocjach. Druga połowa to kilka głębokich odprężających oddechów. Jeśli jednak jesteśmy zblokowani na emocje płynące z naszego ciała to tutaj oddech jest kluczowy. Oczywiście nie pomoże on nam rozwiązać problemu ale może zmniejszyć jego nasilenie a tym samym łatwiej będzie sobie z nim poradzić.
Współczesny człowiek znacznie ograniczył swoją aktywność ruchową, co spowodowało niekorzystne zmiany nawyków oddechowych. Prawidłowe oddychanie pozwala naszemu organizmowi lepiej funkcjonować i umożliwia efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń.
Podczas ćwiczeń energia, którą pobieramy z oddechem, świadomie rozprowadzana jest w odpowiednie miejsca naszego ciała, które często są usztywnione, napięte i obolałe. Ćwiczenia oddechowe mają ogromny wpływ na wiele aspektów w naszym życiu:
- Są stosowane w korekcji wad postawy (plecy okrągłe, wklęsłe),
- zwiększają ruchomość klatki piersiowej, wzmacniają mięśnie rozciągnięte i rozciągają przykurczone
- nie dopuszczają do zaburzeń i powikłań chorobowych wynikających z ograniczenia aktywności fizycznej
- wpływają na wyciszenie i rozluźnienie całego ciała, zarówno u ludzi zdrowych i chorych, gdzie dolegliwości wymagają uspokojenia układu współczulnego
- są bardzo ważne u każdego, kto chce podnieść świadomość swojego oddechu by wykorzystać go do podniesienia swojej wydolności fizycznej, regulacji systemu nerwowego, emocji i umysłu by utrzymać organizm w pełnym zdrowiu.
Aby pomóc Państwu w lepszym oddechu, wybrałam kilka najważniejszych zasad ćwiczeń oddechowych:
- ćwiczenia należy wykonywać przed jedzeniem lub przynajmniej godzinę po posiłku w przewietrzonych pomieszczeniach,
- na początku pracy z oddechem nie stosujemy zbyt dużo powtórzeń by nie doprowadzić do hiperwentylacji,
- przed przystąpieniem do ćwiczeń należy rozluźnić mięśnie szyi poprzez wykonanie kilku swobodnych skrętów w prawo i w lewo, ruch okrężny głową,
- podczas ćwiczeń nie odchylamy głowy do tyłu, w prawidłowym ustawieniu jest pochylona lekko do przodu
- najczęstszym błędem jest zatrzymywanie oddechu i braku pełnego wydechu.
Warto też pamiętać o tym, ze bezdech powoduje wzrost ciśnienia, spadek tętna, utrudniony dopływ tlenu do narządów. Przy zaburzonej czynności oddychania mięśnie oddechowe, poprzez pracę w niepełnym zakresie ich możliwości ulegają przykurczom, co w konsekwencji doprowadza do zniekształceń klatki piersiowej i całej postawy ciała. Przykładem tego są wysunięte barki ku górze, klatka piersiowa wysunięta do przodu, zapadnięte, okrągłe plecy.
Ćwiczenia możemy zacząć od uważnej obserwacji swojego oddechu. Nie jest to wcale łatwe zadanie bo być może okaże się, ze nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy jaki jest płytki a pogłębianie go na siłę kończy się zmęczeniem lub zawrotami głowy. Róbmy to spokojnie, w skupieniu, nie na siłę. Nauka prawidłowego oddechu np. w porze wieczornej pozwoli nam się wyciszyć, zrelaksować i ułatwi głęboki sen.
Jeśli macie Państwo do mnie pytania, służę pomocą. Proszę o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..