Gosia Czerwonka - Trener Personalny Jaworzno

REGENERACJA

Data 07 październik 2019 Kategoria: Regeneracja

Mindfulness czyli trening uważności

Żyjemy w świecie, w którym cały czas coś się dzieje. Miliony informacji bodźcują nasz umysł, nasze zmysły. To tylko świat zewnętrzny a przecież istnieje też życie wewnątrz nas, gdzie toczą się niezliczone batalie między naszymi myślami i uczuciami. Kiedy jesteśmy świadomi tego co się dzieje w środku, w naszym umyśle, widzimy rzeczy wyraźniej, potrafimy lepiej ocenić rzeczywistość a przede wszystkim spojrzeć na problemy z innej perspektywy, nabrać dystansu. Nasze ciało i rozum potrzebują równowagi między odpoczynkiem, a aktywnością, pracą a relaksem, zmęczeniem fizycznym a umysłowym. Balans to jest to czego brakuje ludziom w dzisiejszym świecie.

Cóż to takiego jest więc to magicznie brzmiące słowo – MINDFULNESS? To po prostu trening uważności. Zatrzymanie się i skupienie na tym co dzieje się tu i teraz, czym zajmujemy ciało w danej chwili by za tym podążał i umysł.
Mitem jest widok jogina, który siedząc w pozycji kwiatu lotosu wydobywa z siebie gardłowe dźwięki: „ommmmm” i odzyskuje w ten sposób spokój ducha. To duże uproszczenie. Uważność możemy ćwiczyć praktycznie wszędzie. Wystarczy skupić się dokładnie na tym co się dzieje, na otaczającej nas rzeczywistości ale nie analizując, nie wybiegając ani w przyszłość ani nie patrząc wstecz, nie nadając rzeczom ładunku emocjonalnego, nie oceniając.
Dlatego najprościej zacząć od skupienia swojej uwagi na oddechu (bo umysł nie lubi nudy i będzie szukał punktu zaczepienia na jakiejkolwiek myśli, analizie). Pozwólmy na to by myśli pojawiały się i znikały, nie nadawajmy im żadnych cech. Ma to na celu wprowadzenie naszej psychiki w stan skupienia, koncentracji, która jest ogromnie ważna w życiu codziennym.
Nie wspomnę już o zawodach, które przede wszystkim wymagają ogromnego skupienia czy precyzji. Weźmy pod uwagę sportowców. Nie wyobrażam sobie zawodnika przed startem, który nie jest maksymalnie skoncentrowany na tym co dzieje się w danej chwili. Liczą się przecież sekundowe reakcje.

A co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? Dzięki treningowi uważności osiąga się równowagę emocjonalną, można nauczyć się jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, zmniejszyć napięcie nerwowe. Pozytywnym aspektem treningu uważności jest również umiejętność dostrzegania i cieszenia się z małych rzeczy, zwolnienie tempa życia, większa zgoda i harmonia z sobą i otoczeniem. Ważne jest również pogodzenie się ze sprawami, na które nie mamy wpływu. Tego właśnie uczy  Mindfulness - jak sobie pomóc poprzez ćwiczenia zwane medytacją.

Czytany 1538 razy

OPINIE

HOLIBODY Małgorzata Czerwonka

ul. Sportowa 11a/3
43-600 Jaworzno
NIP 632-179-38-98

telefon: 660 752 467
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze posty

Jesteś tutaj: Home REGENERACJA Mindfulness czyli trening uważności